Študenti informatiky navštívili Obuda University v Budapešti

V dňoch 16.9. 2024 až 22.9.2024 sa vybraní študenti aplikovanej informatiky zúčastnili  pod vedením prof. Balogha krátkodobej stáže programu Erazmus+ na Obuda University v Maďarsku. Cieľom mobility bolo ukázať študentom špecializované laboratória, predstaviť aktuálne prebiehajúci výskum a oboznámiť študentov s priebehom výučby na Obuda University. Študenti mali možnosť vidieť robotické laboratórium, 5G laboratórium a elektrotechnické dielne, kde prebieha masívna digitalizácia elektrotechnických zariadení.

Program začal privítaním študentov dekanom Kandó Kálmán Faculty of Electrical Engineering, dr. Jozefom Kopjákom, ktorý študentov oslovil nielen v angličtine, ale aj v slovenčine. Hoci je pán dekan na fakulte už vyše 25 rokov, pochádza z Komárna.  Program pokračoval prehliadkou laboratórií pre vývoj rôznych IT zariadení, po ktorom nasledovala prehliadka robotického laboratória. Študenti v ňom mohli vidieť rôzne typy robotov, pričom niektoré boli vyvinuté na medicínske účely, zatiaľ čo iné boli vytvorené na zákazku pre rôzne spoločnosti. Medzi vystavenými exponátmi zaujal študentov robot, ktorého môže chirurg ovládať na diaľku, čo umožňuje vykonávať minimálne invazívne operácie, ako je laparoskopia, aj keď nie je fyzicky prítomný v miestnosti, či dokonca v tej istej budove. Ďalším zaujímavým exponátom bolo robotické rameno, ktoré by malo v budúcnosti dokázať vykonávať jednoduché operácie chrbtice, samozrejme za podpory ďalších senzorov. Z projektov realizovaných na zákazku boli v laboratóriu vystavené dva – robotické rameno, ktoré je určené na zber húb, a vozík na presun ťažkých bremien v stajni alebo na ranči. Pri zbere húb sa aktuálne testovali rôzne metódy, aby bolo možné huby uchopiť a presunúť bez ich poškodenia.
Ďalšie laboratórium sa venovalo 5G mobilnej technológii. Toto laboratórium je vybavené na prácu s mobilnými sieťami 2G, 4G a 5G. Študentom bol vysvetlený hlavný rozdiel medzi technológiami 4G a 5G, ktorý nespočíva len v rýchlosti sťahovania, ale najmä v latencii, teda rýchlosti pripojenia. Taktiež sa dozvedeli, že laboratórium má pridelené vlastné frekvenčné pásmo od mobilného operátora, ktoré pravidelne využíva na výskum a výučbu. Okrem mobilných technológií sa v laboratóriu zaoberajú aj optickým internetom. Študenti v ňom môžu vykonávať rôzne experimenty, a to buď s mobilnými sieťami, alebo s optickými káblami. Posledné navštívené laboratórium bolo zamerané na elektrotechniku, kde sa študenti venujú skúmaniu logických obvodov, generátorov a ďalších technických zariadení.
Študenti sa po intenzívnom týždni vrátili domov s novými skúsenosťami, nápadmi a s dobrým pocitom, že mohli nahliadnuť a okúsiť študentský život za hranicami Slovenska, na Obuda University v historickej Budapešti.

Autori: prof. Ing. Zoltán Balaogh, PhD. a Bc. Anton Krkošek